photo-2-eb30ddfd3c8f045f54e82025335dd79b.jpg
1. Naudojuosi Gmail pašto dėžute,  bet negaunu el. sąskaitų

Tikriausiai Google dėl savo anti-spam filtrų mūsų laišką įkėlė į šlamštą.

Šlamšto katalogą galite patikrinti taip:

Kairėje pusėje po katalogų tokių kaip Gautieji, Svarbu, Išsiųsti laiškai, Juodraščiai turėtų matytis katalogas pavadinimu „Šlamštas“.

Jeigu nematote katalogo – „Šlamštas“, paspauskite mygtuką „daugiau“:

Tada turėtumėte pamatyti visą sąrašą katalogų.

Pasirinkite mūsų išsiųstą laišką ir pažymėkite. Po to nuspauskite mygtuką „Ne šlamštas“.

2. Dėl Yahoo pašto dėžučių

Pažymėtina, kad dėl elektroninio pašto yahoo.com filtravimo politikos galimi techniniai nesklandumai, dėl kurių iš UAB "Tauragės vandenys" siunčiami elektroniniai laiškai su priedais galimai nepasiekia yahoo.com elektroninio pašto dėžutės naudotojų. Atsiprašome už nesklandumus ir, esant galimybėms, kviečiame į UAB "Tauragės vandenys" kreiptis naudojant kitus elektroninio pašto adresus. Dėkojame už Jūsų supratingumą.

3. Kaip sumažinti geriamojo vandens suvartojimą ir išvengti stovinčio geriamojo vandens keliamos rizikos žmonių sveikatai?

Vanduo ir energija yra būtini visų procesų, formuojančių mūsų kasdienį gyvenimą, elementai. Daugeliu atvejų vanduo reikalingas energijai gaminti, o energija reikalinga vandeniui išgauti, gerinti ir paskirstyti, taip pat išvalyti nuotekas ir jas pakartotinai panaudoti.

Požeminis vanduo yra pagrindinis gyvybės ciklo elementas, vertingas išteklius ir saugotinas objektas. UNESCO duomenimis, požeminis vanduo sudaro 99% viso skysto gėlo vandens Žemėje. Iš jo 25 % viso paimamo vandens sunaudojama drėkinimui, o pusė buityje naudojamo vandens taip pat gaunama iš požeminio vandens.

Vanduo yra būtinas gyvybei Žemėje, tačiau jis yra ribotas išteklius. Vandens perteklinis naudojimas yra pagrindinė vandens trūkumo priežastis, nes 43–50 % pasaulio gyventojų neturi galimybės gauti geriamojo vandens. JT pranešė, kad tikimasi, kad vandens poreikis iki 2050 metų išaugs 55%.

Žmogui kiekvieną dieną reikia išgerti apie 2-3 litrus geriamojo vandens, dar nemažai jo sunaudojama buityje: gaminant, skalbiant, maudantis ir kt.

Rekomendacijos:

  1. Užsukite iš čiaupo bėgantį vandenį kai jo nenaudojate (pvz. kai muiluojatės rankas).
  2. Daržoves ir vaisius plaukite vandens dubenyje, o ne po tekančiu čiaupu. Surinkite vandenį, kurį naudojate daržovėms ir vaisiams plauti, o tada vėl naudokite kambariniams augalams laistyti.
  3. Norėdami plauti indus rankiniu būdu, įsirenkite 2 skyrių plautuves, kad galima būtų plauti ir skalauti atskirai ir tokiu būdu sumažinti vandens suvartojimą bei turėti galimybę pakartotinai panaudoti skalavimo vandenį. Naudokite tinkamą ploviklį ir venkite perteklinio ploviklio naudojimo.
  4. Nenaudokite tekančio vandens maistui atšildyti. Atitirpinkite maistą šaldytuve.
  5. Venkite labai apdorotų gėrimų, pavyzdžiui, gaiviųjų gėrimų. Gamybos metu jiems gali prireikti dvigubai daugiau vandens, nei yra galutiniame produkte.
  6. Virdulyje užvirinkite vandenį pagal individualų poreikį, bet ne daugiau.
  7. Virdami vandenį gaminimui, naudokite matavimo indą, kad įsitikintumėte, jog nesunaudojate daugiau vandens nei reikia patiekalui paruošti. Taip pat būtinai uždenkite puodą, kad sutaupytumėte energijos.
  8. Šaltiems gėrimams laikykite ąsotį vandens šaldytuve, o ne leiskite iš čiaupo kol vanduo atšals. Tokiu būdu kiekvienas lašas nutekės į jus, o ne į kanalizaciją.
  9. Kiekvieną dieną skirkite vieną stiklinę geriamam vandeniui arba pripildykite vandens butelį. Taip sumažės plaunamų stiklinių skaičius.
  10. Efektyviai naudokitės indaplove: neskalaukite indų prieš įkraunant juos į indaplovę, naudokite eko režimą; pilnai prikraukite indaplovę.
  11. Pamerkite puodus ir keptuves, o ne leiskite vandeniui bėgti kol juos plaunate.
  12. Kilimui valyti naudokite miltelius, o ne vandenį ar garus.
  13. Maudykitės duše (sunaudojama apie 50 l vandens) vietoje pilnai prileistos vonios (100-150 l vandens). Sutrumpinkite dušo laiką minute ar dviem.
  14. Prieš maudantis vonioje, užkimškite vonią prieš atsukdami vandenį ir kol vonia prisipildys reguliuokite vandens temperatūrą.
  15. Mažus vaikus maudykite vonioje vieną po kito, o ne atskirose voniose.
  16. Užsukite vandenį kai valotės dantis.
  17. Užsukite vandenį kai plaunate plaukus.
  18. Užsukite vandenį kai skutatės.
  19. Pilnai užpildykite skalbimo mašinos būgną skalbiniais bei skalbkite drabužius tik esant būtinybei.
  20. Užuot naudoję oro drėkintuvą, drėkinkite orą padžiaudami išskalbtus drabužius patalpos viduje.
  21. Įsigyjant naują buitinę techniką ar prietaisus rinkitės juos su aukštesne energijos efektyvumo klase bei mažesniu vandens suvartojimo kiekiu (indaplovės, skalbimo mašinos, garinės viryklės, ledo gaminimo aparatai).
  22. Atnaujindami buitinę techniką pakeiskite vandeniu aušinamus į oru aušinamus, nes sutaupysite ne tik vandenį, bet ir energiją.
  23. Tikrinkite ir iškart suremontuokite sugędusią ar nesandarią/ varvančią vandenį naudojančią buitinę techniką ar prietaisus, kuriuose gali atsirasti vandens nuostoliai (sugedę tualetai, vandens čiaupai, maišytuvai, sutrūkę ir praleidžiantys vandenį vamzdynai).
  24. Į tualeto baką įpilkite maisto dažų. Jei jis prasiskverbia į unitazo dubenį nenuleidžiant vandens – yra nuotėkis.
  25. Atnaujinkite pasenusį tualetą efektyvesniu, kuris turi dviejų tipų vandens nuleidimą.
  26. Naudokite mažesnio pralaidumo vandens įrenginius (čiaupų aeratoriai, taupios dušo galvutės).
  27. Naudokite kur galima sensorinius vandens čiaupus.
  28. Žinokite kur yra jūsų pagrindinis vandens uždarymo vožtuvas. Taip galite sutaupyti vandens ir išvengti žalos namams avarijos atveju.
  29. Užsukite pagrindinį vandens vožtuvą, jeigu paliekate savo namus ilgesniam laikui.
  30. Nuplaukite naminius gyvūnus kieme, kad nubėgusiu vandeniu būtų palaistyta veja.
  31. Nenaudokite pramoginių vandens žaislų, kuriems reikalingas nuolatinis vandens srautas
  32. Sodui ir daržui laistyti naudokite ne geriamąjį vandenį, bet surinktą lietaus vandenį.
  33. Įsirenkite lašelines augalų laistymo sistemas.
  34. Naudokite laistymui tik tiek vandens, kiek iš tikrųjų reikia, atsižvelgiant į realius augalų vandens poreikius, dirvožemio drėgmės būklę ir orų prognozes.
  35. Nelaistykite atvira žarna, o vietoj to naudokite spyruoklinius purkštukus.
  36. Jeigu naudojama automatinė laistymo purkštukais sistema, tai laistymo purkštukų sistemą parinkti tokią, kuri optimaliai būtų instaliuota ir laistytų tik numatytą laistymo teritoriją, o ne namą, šaligatvį ar gatvę.
  37. Į savo drėkinimo sistemos valdiklį instaliuokite lietaus jutiklį, kad sistema neveiktų lyjant.
  38. Laistykite augalus tik esant būtinybei ir darykite tai anksti ryte arba vėlai vakare (4–7 val. arba 18–21 val.), kad būtų sumažinti garavimo nuostoliai.
  39. Aplink lauko augalus paskleiskite mulčią, kad sutaupytumėte daugiau vandens.
  40. Norėdami sumažinti vandens švaistymą ant nuožulnios vejos, laistykite vandeniu penkias minutes ir pakartokite du ar tris kartus.
  41. Nukreipkite vandenį iš lietaus latakų ir ŠVOK sistemų į vandenį mėgstančius augalus ar sodus, kad automatiškai sutaupytumėte vandens.
  42. Nustatykite savo vejapjovę į aukštesnį pjovimo nustatymą. Aukštesnė veja geriau užtemdo šaknis ir sulaiko dirvožemio drėgmę nei tada, kai žolė labai trumpai nupjauta.
  43. Nelaistykite vejos vėjuotomis dienomis, kai didžioji dalis vandens išgaruoja.
  44. Sugrupuokite augalus su panašiomis drėkinimo poreikio charakteristikomis, kad išvengti perlaistymo arba nepakankamo laistymo.
  45. Laistydami sodą nustatykite virtuvės laikmatį, kad primintų, kada sustoti.
  46. Naudokite šluotą šaligatvių, važiuojamųjų takų, automobilių stovėjimo aikštelių, teniso kortų, baseinų ar kitų kietų paviršių valymui, o ne plaukite su žarna.
  47. Tvarkymo darbams paviršių valymui ir plovimui naudokite ne aukšto slėgio purkštukus ir žarnas, bet šluostę.
  48. Vykdykite vandens suvartojimo stebėseną.

Tokiu būdu, optimizuojant vandens suvartojimą ir atitinkamai mažinant energijos suvartojimą, gerinamas aplinkos tvarumas. Beje, požeminis vanduo gali būti naudojamas tik tiek, kiek jis gali būti atnaujinamas, nes perteklinis naudojimas kelia grėsmę ne tik kiekybei, bet ir kokybei. Žmogaus ūkinė veikla – vandens paėmimas, tarša gali sumažinti vandens išteklių kiekį, pabloginti su požeminiu vandeniu susijusių paviršinio vandens ir žemės paviršiaus ekosistemų būklę, pabloginti požeminio vandens kokybę tam tikroje teritorijoje.

Norint išvengti stovinčio vandens rizikos, prieš naudojimą (jeigu vandens čiaupas kurį laiką nebuvo naudotas) reikia vandenį iš čiaupo nuleisti: atsukus čiaupą, leisti jam bėgti 2-3 min., arba užsistovėjusį vandenį naudoti užvirintą.

4. Kodėl keičiami geriamojo vandens skaitikliai?
4.1. Pagal Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu:

– pastatų įvadinių geriamojo vandens skaitiklių metrologinės patikros galiojimo laikas yra 2 metai;

– daugiabučių namų butuose ir individualiuose namuose įrengtų geriamojo vandens skaitiklių – 6 metai.

UAB „Tauragės vandenys“ (toliau – Bendrovė) yra įpareigota prižiūrėti ir keisti geriamojo vandens skaitiklius (toliau - Skaitikliai) Tauragės miesto ir rajono savivaldybės teritorijoje.

5. Kada keičiami geriamojo vandens skaitikliai?
5.1. Atliekant periodinę patikrą daugiabučių namų butuose, individualiuose namuose, įmonių/organizacijų patalpose bei pastatų įvaduose pagal Bendrovės PVS (paslaugų valdymo sistema) programoje suvestus korektiškus duomenis, atitinkančius teisės aktų nuostatas.
5.2. Pageidaujant Klientui gali būti atlikta skaitiklio neeilinė metrologinė patikra. Paslauga nemokama, išskyrus atvejus, kai atlikus  neeilinę patikrą, Kliento įtarimai nepasitvirtina,  detalesnė informacija pateikta 7 p.
5.3. Palaipsniui keičiami visi kiti skaitikliai su pasibaigusia metrologine patikra Tauragės miesto ir rajono savivaldybės teritorijoje.
6. Kaip pranešate apie vandens skaitiklių patikrą arba keitimą?

6.1. Vykdant periodinius Skaitiklių keitimo darbus, Bendrovės darbuotojai, suderina telefonu, SMS arba el. paštu Klientui patogų laiką. Jeigu Kliento nurodytais kontaktais nepasiseka suderinti laiko, darbuotojai palieka pranešimą pašto dėžutėje, kad Klientas pats susisiektų su Bendrovės Klientų aptarnavimo skyriumi.
6.2. Vykdant periodinę geriamojo vandens apskaitos patikrą, Bendrovės darbuotojai pagal jiems suformuotas užduotis turi teisę patikrinti Vartotojų ir Abonentų geriamojo vandens apskaitas nesuderinę apsilankymo laiko iš anksto.
6.3. Būkite atidūs, nes pasitaiko atvejų, kai prisistatydami bendrovės darbuotojais gyventojams skambina arba apsilanko sukčiai. Bendrovės  darbuotojai atvykę pas Klientus parodo darbo pažymėjimą su nuotrauka.

7. Kas atlieka geriamojo vandens skaitiklių patikros ir keitimo darbus?
7.1. Geriamojo vandens skaitiklių ir jų rodmenų patikros darbus atlieka Bendrovės Klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojai.

7.2. Atvykę darbuotojai privalo parodyti darbuotojo pažymėjimą su nuotrauka, jie vilki specialiais darbo drabužiais, ant kurių matyti įmonės logotipas.
7.3 Raginame visus klientus (gyventojus) būti atsargiais ir į namus neįsileisti žmonių, dėl kurių tapatybės kyla klausimų.

8. Jeigu klientas atsisako arba nesudaro sąlygų bendrovės darbuotojams patikrinti arba pakeisti Skaitiklius?
8.1. Jei klientas nesudaro sąlygų patikrinti arba pakeisti geriamojo vandens apskaitos prietaiso,   vieno gyventojo suvartoto geriamojo vandens ir išleistų nuotekų kiekis nustatomas vadovaujantis Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklių 63 p. ir nuo atsisakymo įleisti dienos skaičiuojamas, vidutinį savivaldybėje suvartojamo geriamojo vandens kiekį padauginus iš koeficiento 2.

Abonentams - skaičiuojant, kad vanduo tekėjo 0,35 (trisdešimt penkių šimtųjų) metro per sekundę greičiu visu vandentiekio įvado ir (ar) nuotekų išvado skersmeniu dvidešimt keturias valandas per parą.

Vartotojams ir abonentams motyvuotame rašte nurodoma, kad tokiu būdu suvartoto geriamojo vandens kiekis bus skaičiuojamas, kol bus suteiktos sąlygos darbuotojams patikrinti Skaitiklį. 

9. Kurioje vietoje matomas Skaitiklio metrologinės patikros žyma?
Nuotraukoje mėlynai apvestas apskaitos prietaiso patikros žymuo. Skaičius žymi metus, nuo kada galioja metrologinė patikra.

1 pav. Seno tipo Skaitiklio pavyzdys.